Logistyka
Logistyka w przedsiębiorstwie
Po drugiej wojnie światowej doświadczenia z areny działań wojskowych zaczęły przenikać do sfery gospodarczej. W pierwszym rzędzie przenoszono doświadczenia z zakresu przemieszczeń materiałów i towarów, a więc usprawnienia w transporcie, magazynowaniu, przygotowaniu ładunków do dalekich transportów, co wiązało się ze wzmożonymi przewozami olbrzymich mas towarów przez Atlantyk. Problemem był nie tylko przewóz, ale również organizacja miejsc składowania przed załadunkiem, koordynacja prac załadunkowych, planowanie tras i wybór docelowych portów oraz dalsze rozprowadzanie towarów do miejsc przeznaczenia ładunków. Zauważmy, że były to problemy organizacji dystrybucji. I dlatego pierwsze publikacje, w których wykorzystano określenie „logistyka” nawiązywały do zarządzania podażą . Pierwsze stowarzyszenie logi-styczne w USA przyjęło nazwę ÞNational Council of Physical Distribution Management”.
Znaczenie kapitału społecznego w tworzeniu sieci dostaw
W większości, jeśli nie we wszystkich, publikacjach dotyczących łańcuchów czy sieci dostaw podkreśla się rosnące znaczenie charakteru kontaktów między ich uczestnikami, decydujących w dużej mierze o trwałości oraz skuteczności i efektywności ich funkcjonowania.
Geneza, istota i cele współczesnego zarządzania łańcuchami dostaw [1]
Koncepcja zarządzania łańcuchami dostaw powstała jako alternatywa wobec tradycyjnego sposobu pojmowania relacji między dostawcami i odbiorcami w kategoriach ciągłych antagonizmów i dążenia do wykorzystywania siły przetargowej.