Ekonomia
Ekonomia i etyka państwa socjalnego
Temat, który prezentuję w niniejszym wykładzie, wiąże się z mnóstwem innych fundamentalnych tematów: teorii państwa, rozwoju gospodarczego, kwestii sprawiedliwości i jej pojmowania oraz z wieloma innymi problemami. W związku z tym z góry uprzedzam, że będę na referowane zagadnienie patrzył "z lotu ptaka". Zagadnienie, którym za chwilę się zajmę, budzi we współczesnych debatach bodaj najwięcej emocji i nieporozumień, a ponadto w dyskusjach na ten temat odbija się wiele magicznego myślenia i zwykłej głupoty, a także demagogii i cynizmu. Ludzie dają się temu dyktatowi głupoty, cynizmu i demagogii często nabrać. A gdy się nabierają, to prędzej czy później płacą za to wysoką cenę, zwłaszcza ci, w których rzekomo imieniu państwo socjalne jest rozbudowywane. Teza ta nie bierze się z moich osobistych preferencji - można ją uzasadnić na podstawie wielu empirycznych badań.
Państwo i rynek
Dzisiejszy stan gospodarki rynkowej, postrzegany przez doświadczenia rozwoju bogatych krajów kapitalistycznych, nie jest wynikiem samodzielnego działania czy to mechanizmu rynkowego czy też mechanizmu regulacyjnego władzy publicznej. Jest on na pewno ich wspólnym osiągnięciem, w którym publiczny mechanizm regulujący procesy gospodarcze, nie rozwijał się na tyle ekspansywnie by paraliżować działania sektora prywatnego bądź zastępować go w działaniu.
Strategia bezpośredniego celu inflacyjnego w praktyce działania NBP
Celem niniejszego artykułu jest próba oceny wyboru strategii bezpośredniego celu inflacyjnego w polityce pieniężnej polskich władz monetarnych, z punktu widzenia realizacji zadań konstytucyjnych nałożonych na NBP i jego organy, w tym RPP.
Globalizacja a rozszerzenie Unii Europejskiej na Wschód
Obserwowanym od wielu dekad próbom koordynacji działań gospodarczych w skali globalnej towarzyszy stała krytyka tej koordynacji, o czym świadczą choćby ataki i zarzuty kierowane pod adresem MFW, Banku Światowego, a ostatnio WTO. Niezależnie jednak od tej krytyki, a zwłaszcza argumentów polityczno - kulturalnych wysuwanych przez "ruchy antyglobalistyczne", potrzebę globalnej koordynacji ekonomicznej uznajemy w tym artykule za na tyle oczywistą, że nie istnieje potrzeba szerszego uzasadnienia tej tezy. Analogicznie, oczywista wydaje się nam teza o małej skuteczności wszystkich form tej koordynacji.
Nowa Ekonomia Instytucjonalna jako podstawa teoretycznej refleksji nad procesem transformacji od gospodarki centralnie sterowanej do rynkowej
Nowa Ekonomia Instytucjonalna jest pojmowana w tym artykule jako element składowy szeroko rozumianej, współczesnej ekonomii neoklasycznej, ta ostatnia zaś z kolei jako wiodący kierunek ekonomii głównego nurtu, czy też nurtu ortodoksyjnego we współczesnej teorii ekonomii.
Economics in religions: what do original sources say?
Most of last century’s economists interpreted the religion of a country as an indicator of its growth potential. Jewish and Christian religions, economists maintained, would be in concord with individuals’ aspirations to act for themselves and to become active in social and economic relations. Buddhist and Hindu religions would, on the contrary, favour more fatalistic attitudes and induce less social and economic activity. Max Weber had, at the beginning of that century, tried to identify, on the one side, Calvin’s variant of Christian Protestantism as a root of capitalism, and, on the other side, Buddhism as an attitude not producing incentives for social and economic development. At the present time, facts indicate tendencies that a certain religion is not by itself a reliable indicator of countries’ growth potentials.