P
Pasywa
Strona bilansu księgowego przeciwstawna do aktywów; po stronie p. w bilansie księgowym ujmowane fundusze zakładowe spółek prawa handl., składniki majątkowe oraz zobowiązania firmy.
Państwo
Podstawowe pojęcie polityczno-prawne za pomocą którego opisujemy model ustrojowy i prawny życia pewnej wspólnoty ludzi na określonym terytorium, gdzie możemy wyróżnić władzę o charakterze suwerennym.
Państwo opiekuńcze
Koncepcja państwa oraz społeczeństwa powstała pod wpływem tzw. ekonomii dobrobytu, ukształtowana po II wojnie światowej. Była głoszona w szczególności w latach 50.-80. XX wieku. Państwo opiekuńcze, z często występującym ustrojem socjalistycznym panującym także w sferze gospodarczej i będącym przeciwieństwem liberalizmu ekonomicznego, ma kłaść szczególny nacisk na rozwiązywanie problemów społecznych. Charakteryzuje się powszechnym dostępem do państwowego szkolnictwa i służby zdrowia, osłonami socjalnymi w postaci ulg różnego rodzaju, zasiłkami dla bezrobotnych, budownictwem komunalnym, wyższymi emeryturami i rentami, dotacjami do eksportu itp. Wydatki socjalne finansowane są wysokimi podatkami. Typowym przykładem państwa opiekuńczego jest Szwecja.
Papiery wartościowe
Wszystkie dokumenty uosabiające prawa majątkowe przysługujące ich posiadaczowi; dzieli się je na papiery: o dochodzie stałym (np. obligacje) i zmiennym (np. akcje), imienne, na zlecenie i na okaziciela, uosabiające wierzytelności i in. prawa; p.w. są przede wszystkim: banknoty, akcje, obligacje, weksle, czeki, konosament, listy zastawne i hipoteczne, bony premiowe, losy loteryjne.
Płaca
Kategoria ekonomiczno-prawna, oznaczająca wszystkie należności za pracę przysługujące pracownikowi zatrudnionemu w zakładzie pracy na podstawie stosunku pracy.
Płynność finansowa
Zdolność do terminowego realizowania zobowiązań, jeden z elementów oceny finansowej przedsiębiorstwa. Zarządzanie płynnością ma na celu utrzymywanie odpowiedniej ilości środków pieniężnych i linii kredytowych, gdyż opóźnienia w wywiązywaniu się ze zobowiązań powodują nieufność kontrahentów i kredytujących instytucji finansowych co może doprowadzić do bankructwa, zaś zbyt wysoki poziom powoduje zamrożenie części kapitału obrotowego, a tym samym zmniejszenie rentowności przedsiębiorstwa.
Podatek
Świadczenia pieniężne na rzecz państwa lub innej osoby publiczno-prawnej o charakterze przymusowym, powszechnym, bezzwrotnym i nieodpłatnym, pobieranym na podstawie przepisów prawnych, określających warunki, wysokość oraz terminy płatności tych świadczeń.
Polityka społeczna
Polityka instytucji rządowych, tycząca działalności mającej bezpośredni wpływ na dobrobyt obywateli przez dostarczanie im usług lub dochodów.
Praca
Proces złożonej aktywności fizyczno-umysłowej człowieka, której celem jest przekształcenie zasobów naturalnych w dobra zaspokajające ludzkie potrzeby; jeden z czynników produkcji (obok ziemi i kapitału).
Probabilistyka
- albo teoria prawdopodobieństwa - to dział matematyki zajmujący się zdarzeniami losowymi. Inna nazwa tej dziedziny to rachunek prawdopodobieństwa. Teoria prawdopodobieństwa jest ściśle powiązana z teorią miary.
Prognozowanie w przedsiębiorstwie
Prognozowanie stanowi jeden z kluczowych elementów zarządzania organizacją. Np. prognozowanie popytu ma istotne znaczenie dla określenia zdolności wytwórczych, a tym samym określenia metod wytwarzania czy świadczenia usług, liczby zatrudnionych, poziomu kosztów itd. Prognozy stanowią istotny element podejmowania decyzji - to na ich podstawie menedżerowie wybierają drogę, którą będzie podążać organizacja.
Programowanie neurolingwistyczne
czyli NLP - jest nauką o osiąganiu doskonałości i sposobach służących ludziom do zestrukturyzowania swoich doświadczeń i ujęciu ich w model. Model ten jest zestawem technik skutecznej komunikacji słownej i pozawerbalnej, osobistej zmiany człowieka, oraz kontroli stanów emocjonalnych. Jest sposobem doskonalenia własnych zdolności, podnoszenia motywacji, wpływania na siebie i innych- łączy w sobie elementy psychologii, lingwistyki i zarządzania.