Inne artykuły na temat poruszony w wykładzie
Niektóre publikacje autora
  • Statystyka ekonomicznych zjawisk złożonych - wykrywanie i analiza niejednorodnych rozkładów wielowymiarowych, praca habilitacyjna, Prace Naukowe AE 371, Wrocław 1987.
  • Estymacja modeli ekonometrycznych, praca zbiorowa pod red. S. Bartosiewicz, PWE, Warszawa 1990.
  • Statystyczna teoria rozpoznawania obrazów, PWN, Warszawa 1990.
  • Jak inwestować w papiery wartościowe, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1993 (współautor: T. Jajuga) - najlepszy podręcznik z zakresu ekonomii w roku 1993.
  • Statystyczna analiza wielowymiarowa, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1993.
  • Inwestycje. Instrumenty finansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1996 (współautor: T. Jajuga).
  • Inwestycje finansowe. Wydawnictwo AE Wrocław 1997 (współautorzy K. Kuziak i P. Markowski).
  • Zarządzanie ryzykiem w ubezpieczeniach, książka pod red. Wandy Ronki-Chmielowiec, AE, Wrocław 2000.
  • Ubezpieczenia - rynek i ryzyko, książka pod red. Wandy Ronki-Chmielowiec, PWE, Warszawa 2002.
  • Ubezpieczenia w gospodarce rynkowej, książka pod red. T. Sangowskiego, Branta, Bydgoszcz - Poznań, 2002.
  • Podstawy inwestowania na rynku papierów wartościowych, GPW w Warszawie, Warszawa, 2002.
  • INWESTYCJE Instrumenty finansowe, ryzyko finansowe, inżynieria finansowa, Wyd.PWN, 2004
Biogram autora

Krzysztof Jajuga - ur. w 1956 r. we Wrocławiu, dr n. ekon. 1982 r.; dr hab. n. ekon. 1987 r.; prof. 1992 r.; prof. zw. od 1995 r.; kierownik Katedry Ekonometrii w latach 1990-1995, kierownik Katedry Inwestycji Finansowych i Ubezpieczeń od 1996 do 2005, kierownik Katerdy Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem od 2006, dyrektor Instytutu Zarządzania Finansami od 1999, prorektor w latach 1993-1999.

Zastępca Przewodniczącego Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN od 2003, czł. Rady Międzynarodowej Federacji Towarzystw Klasyfikacyjnych (IFCS) od 1993, przewodniczący Sekcji Klasyfikacji i Analizy Danych PTS (SKAD) od 2005, czł. Centralnej Komisji do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych od 2000, czł. Zespołu Nauk Ekonomicznych, Społecznych i Prawnych Komitetu Badań Naukowych w latach 1999-2005, czł. Akademickiego Komitetu Doradczego PRMIA (Professional Risk Managers International Association) od 2003, czł. Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Ryzykiem od 2002, dyrektor Oddziału Regionalnego PRMIA we Wrocławiu od 2004, prezes Zarządu CFA Society of Poland, czł. Komitetu Polityki Naukowej i Naukowo-Technicznej przy Radzie Nauki od 2005 r., redaktor naczelny czasopisma Argumenta Oeconomica, zastępca redaktora naczelnego czasopisma Przegląd Statystyczny, czł. Rady Naukowej czasopisma Rynek Terminowy, czł. Rady Naukowej czasopisma Nasz Rynek Kapitałowy, czł. Rady Naukowej czasopisma Finansowanie Nieruchomości, czł. Rady Redakcyjnej czasopisma Ekonomista, czł. Komitetu Redakcyjnego czasopisma Statistics in Transition. Profesor rozwija szkołę naukowa pn. metody matematyczne w finansach.

Wypromował 20. doktorów. Autor ponad 300. publikacji, w tym 18 książek. Najważniejsze odznaczenia: Krzyż Kawalerski O.O.P.; Medal Komisji Edukacji Narodowej. Pozycja biograficzna: Who is Who.

Kontakt do autora

prof. zw. dr hab. Krzysztof Jajuga
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Wydział Zarządzania i Informatyki
Instytut Zarządzania Finansami
Katedra Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem
Tel. 071/3680 340

Rynek finansowy - współczesne kariery i tendencje

Krzysztof Jajuga
Strona 4/4
Jednym z najważniejszych wydarzeń w gospodarce światowej, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat, jest dynamiczny rozwój rynku finansowego. Rynek finansowy jest to rynek, na którym dokonuje się obrotu instrumentami finansowymi. Obok rynku dóbr i usług oraz rynku pracy, rynek finansowy jest trzecim najważniejszym segmentem gospodarki rynkowej.

Edukacja finansowa w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu

Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu jest nowoczesnym ośrodkiem badawczym i edukacyjnym w zakresie finansów, a w szczególności rynków finansowych. Ośrodek ten od kilkunastu lat rozwija się na Wydziale Zarządzania i Informatyki, od 1999 roku formalnie w Instytucie Zarządzania Finansami. Instytut ten obejmuje 5 katedr:

  • Katedra Inwestycji Finansowych i Zarządzania Ryzykiem;
  • Katedra Ubezpieczeń;
  • Katedra Bankowości;
  • Katedra Finansów Przedsiębiorstwa i Zarządzania Wartością;
  • Katedra Finansów Publicznych i Międzynarodowych.

Oferta edukacyjna w zakresie finansów na Wydziale Zarządzania i Informatyki obejmuje przede wszystkim następujące programy.

5-letnie studia magisterskie na kierunku Finanse i Bankowość.

Na kierunku finanse i bankowość na studiach dziennych oferuje się studentom do wyboru następujące specjalności: bankowość i ubezpieczenia, finanse europejskie publiczne i przedsiębiorstw, finanse małych i średnich przedsiębiorstw, nieruchomości, rachunkowość i auditing, usługi finansowe na jednolitym rynku UE, zarządzanie finansami, zarządzanie ryzykiem.

Spośród tych specjalności kilka jest nieodłącznie związanych z analizą rynków finansowych.

Bankowość i ubezpieczenia jest specjalnością, której program wyposaża przyszłych absolwentów w wiedzę z zagadnień funkcjonowania systemu bankowego, zarządzania ryzykiem bankowym, usług bankowych i systemów informatycznych w bankowości. Ponadto w dziedzinie ubezpieczeń kształci się przyszłych specjalistów w zakresie ubezpieczeń zarówno majątkowych, jak i na życie, szczególnie w zakresie różnych metod zarządzania ryzykiem ubezpieczeniowym, prawa ubezpieczeniowego, badania rynku ubezpieczeniowego i jego usług. Zdobyta wiedza może być podstawą uzyskania licencji brokera ubezpieczeniowego. Ponadto uzyskana wiedza jest pomocna w staraniu się o licencję doradcy inwestycyjnego i maklera, jak również o najbardziej prestiżową licencję w dziedzinie finansów: analityka finansowego (Chartered Financial Analyst – CFA), uznawaną na całym świecie.

Nieruchomości to specjalność, w ramach której studenci uzyskują wiedzę niezbędną do obsługi szeroko rozumianych uczestników rynku nieruchomości, zwłaszcza w zakresie: analiz i prognoz dotyczących rynku nieruchomości, oceny opłacalności inwestycji w nieruchomości, doradztwa przy zakupie, sprzedaży oraz wycenie nieruchomości, zarządzania i administrowania nieruchomościami. Absolwenci tej specjalności znajdą zatrudnienie w następujących instytucjach: firmy deweloperskie, inwestorzy prywatni i instytucjonalni, banki i instytucje finansujące rynek nieruchomości, kancelarie rzeczoznawców majątkowych, instytucje zarządzające nieruchomościami, urzędy rządowe i samorządowe gospodarujące nieruchomościami. Zgodnie z prawem absolwenci tej specjalności mogą się ubiegać, bez konieczności odbywania dodatkowych studiów i kursów, o nadanie uprawnień zawodowych w zakresie wyceny nieruchomości, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami i zarządu nieruchomościami. Warto dodać, iż jest to jedyna specjalność w Polsce, w której problematyka nieruchomości jest rozważana z punktu widzenia ekonomiczno-finansowego.

Zarządzanie finansami jest szeroką specjalnością obejmującą problemy związane z zarządzaniem finansami, a mianowicie badanie i analizę rynków kapitałowych, inwestycje kapitałowe, badanie i ocenę ryzyka finansowego, podejmowanie decyzji w warunkach niepewności. Absolwenci są przede wszystkim menedżerami i doradcami finansowymi. Zdobyta przez nich wiedza umożliwia im uzyskanie licencji maklera giełdowego lub doradcy finansowego. Zasób wiedzy umożliwia staranie się o prestiżową, uznawaną na całym świecie licencję w dziedzinie finansów: analityka finansowego (Chartered Financial Analyst – CFA).

Zarządzanie ryzykiem jest jedną z najnowszych i najbardziej dynamicznie rozwijających się specjalności na studiach w krajach rozwiniętych. Ze względu na nieustanny wzrost ryzyka w gospodarce i konieczność podejmowania efektywnych decyzji ograniczających to ryzyko absolwenci tej specjalności są poszukiwani na rynkach pracy i zatrudniani zarówno w przedsiębiorstwach, jak i instytucjach finansowych: bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych, funduszach emerytalnych czy funduszach inwestycyjnych. Program realizowany w ramach specjalności jest zaprojektowany na podstawie rozwiązań stosowanych w krajach rozwiniętych i oferuje większość zagadnień niezbędnych do uzyskania uznanego na świecie standardu Professional Risk Manager.

3-letni program w języku angielskim Master Studies in Finance

Jest to unikalny w skali kraju program przeznaczony przede wszystkim dla kierunku „Finanse i Bankowość”. Obejmuje on 6 semestrów zajęć i przeznaczony jest dla studentów polskich i zagranicznych, którzy skończyli cztery semestry studiów i zaliczyli następujące przedmioty:

Makroekonomia, Mikroekonomia, Matematyka, Statystyka, Informatyka, Prawo, Zarządzanie, Finanse publiczne. Student ma około 12-15 godzin zajęć w tygodniu.

W ramach programu są przedmioty obowiązkowe i przedmioty do wyboru. Przedmioty obowiązkowe są to przedmioty wchodzące w skład kanonu wiedzy na kierunku „Finanse i Bankowość”. Oprócz tego są pewne przedmioty do wyboru (niektóre bardziej zaawansowane). W ramach tych przedmiotów do wyboru są przedmioty zawierające materiał niezbędny do uzyskania prestiżowych licencji zawodowych o zasięgu światowym. W tej chwili są to standardy w zakresie analityka finansowego oraz specjalisty w zakresie zarządzania ryzykiem:

Chartered Financial Analyst (CFA), Certified International Investment Analyst (CIIA), Professional Risk Manager (PRM), Financial Risk Manager (FRM).

W najbliższej przyszłości program ten zostanie przekształcony w studia 2-letnie, dla osób posiadających tytuł zawodowy licencjata (Bachelor).

Studia podyplomowe związane z rynkiem finansowym

Studium podyplomowe: Analityk finansowy

Program studium obejmuje łącznie ok. 200 godzin w ciągu 2 semestrów i zawiera całość materiału wymaganego na egzaminie dla kandydatów na doradców inwestycyjnych oraz dużą część materiału wymaganego na egzaminie dla kandydatów na analityka finansowego CFA (Chartered Financial Analyst). Studium kończy się napisaniem pracy dyplomowej.

W programie studium są następujące przedmioty: Prawo, Metody ilościowe, Ekonomia (Makroekonomia, Mikroekonomia), Finanse przedsiębiorstw, Rachunkowość finansowa, Analiza instrumentów finansowych, Analiza i zarządzanie portfelem, Etyka.

Studium podyplomowe: Zarządzanie ryzykiem

Program studium obejmuje łącznie ok. 200 godzin w ciągu 2 semestrów i adresowane jest do osób zainteresowanych problematyką zarządzania ryzykiem, które chcą zdobyć lub poszerzyć wiedzę dotycząca procesu zarządzania ryzykiem zarówno w instytucjach finansowych jak i w przedsiębiorstwach. W ramach studium przedstawione są istniejące metody i najnowsze tendencje w obszarze zarządzania ryzykiem. Studium kończy się napisaniem pracy dyplomowej.

W programie studium są następujące przedmioty: Metody ilościowe, Rynek finansowy, Ubezpieczenia gospodarcze, Teoria ryzyka, Analiza instrumentów finansowych i ryzyka, Proces zarządzania ryzykiem, Zarządzanie ryzykiem w banku, Zarządzanie ryzykiem w zakładzie ubezpieczeń, Zarządzanie ryzykiem w przedsiębiorstwie, Rachunkowość instrumentów finansowych, Zarządzanie ryzykiem operacyjnym.

<  1 | 2 | 3 | 4

Projekt jest częścią serwisu internetowego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i rozpowszechnianie tylko za zgodą właściciela.
Design: Centrum.pl